לפני מספר שבועות, העברתי הרצאה על ניהול מוצר לסטודנטים שנה ד' בפקולטה להנדסת תעשיה וניהול.
חיבור הסטודנטים ל"עולם האמיתי", ביצוע פרויקטים בחברות והבאת מנהלים מהתעשיה להרצות באוניברסיטה, קיים כבר הרבה זמן, וכיף לראות שעדיין משמרים את המסורת הזו.
התרשמתי מהרמה הגבוהה של הסטודנטים, הבנתי שחלקם כבר צברו ניסיון בעבודה, ואפילו היו כאלו (מעטים) שעובדים עם מנהלי מוצר, אבל כמובן, באופן לא מפתיע, אף אחד לא עובד במחלקת מוצר.
דיברתי עם הסטודנטים על תפקיד מנהל מוצר, על האחריות של מנהלי מוצר בפיתוח מוצרים חדשים, מיקום מחלקת מוצר בחברות, והקשיים איתם הם מתמודדים ביום יום. והכי נהניתי להציג בפניהם מקורות שונים שיעזרו להם בתהליך חיפוש העבודה, אותו כבר החלו.

בארץ מקובל מאוד שמרבית מנהלי המוצר צומחים מהפיתוח. יש בהחלט הרבה מנהלי מוצר מצוינים שהגיעו מהפיתוח, זה נכון.  אבל הניסיון שלנו בעבודה עם חברות שונות מראה שדווקא לבוגרי תעשייה וניהול יש בסיס הרבה יותר טוב לצמוח לתפקיד מנהל מוצר.

תואר הנדסת תעשיה וניהול הוא תואר מולטידיסיפלינרי שבו הסטודנטים נחשפים לתחומים רבים כגון: מכניקה, כימיה, שיווק, מערכות מידע וניהול פרוייקטים. סטודנטים המתקבלים ללימודי תעשיה וניהול הם בעלי יכולות לימוד גבוהות, כניסה מהירה לנושאים חדשים והבנה תהליכית ופרוייקטלית, ההכרחית לתפקיד מנהל מוצר.

אבל יותר מכל:
מהנדסי תעשיה וניהול מחפשים קודם כל את הבעיות, ורק אח"כ את הפתרונות.
וזה מה שבאמת הופך אותם למנהלי מוצר מצוינים.
אז נכון שהיום עדיין לא לומדים את מקצוע ניהול המוצר כחלק מהתואר, אבל הניסיון שלנו מראה שעם הדרכה נכונה, וליווי מקצועי טוב אפשר להכשיר בוגרי תעשייה וניהול להיות מנהלי מוצר מעולים.
ושיהיה הרבה הצלחה לבוגרים הצעירים!