חזרתי השבוע מפגישה עם חבר שסיפר לי איך בעצם הם כבר המציאו פעם את הצלחת העשור, אבל המוצר שלהם יצא לשוק לפני הזמן / השוק לא היה בשל / ולכן לא הצליחו בסופו של דבר.

כשהופכים בדבר ומנסים לחשוב איך יודעים האם זה הזמן המתאים לצאת או שהשוק עדיין לא בשל – מגיעים לתובנה שאין דבר כזה שוק לא בשל.

כלומר כן. תנאים מסוימים בשוק צריכים להתקיים על מנת שהמוצר יצליח, אבל כשמדובר על מוצר חדשני, השוק בהגדרה לא בשל למוצר. הרי ביום שהשוק בשל, זה אומר שמישהו כבר עורר את הצורך,
ואז סביר להניח שיש כבר מספר שחקנים משמעותיים שמנסים לתת מענה לצורך.
להכנס בשלב זה לשוק, אם אתם חברה קטנה, ברוב המקרים יהיה מאוחר מידי.

אז למה בכל זאת אנחנו רואים את התופעה שמוצר נכשל במקום שמספר חודשים או שנים אחר כך מצליח מוצר אחר, שלכאורה פותר את אותה הבעיה?

הסיבה העיקרית: Execution

נכון, צריך רעיון טוב, צריך לזהות צורך, צריך תוכנית עסקית, אבל אין שום מוצר בהיסטוריה שהצליח מבלי שגם ה-execution שלו היה טוב.

אפשר לתת כדוגמא את אייפון, פיסבוק, whats up ועוד הרבה מוצרים מצליחים ומוצלחים.
אבל הפעם אני רוצה לתת כדוגמא, מוצר מצליח של PMsphere,
את שירות ה-On Demand Product Management

כשיצאנו עם השירות הזה לשוק לפני 7 שנים, השוק לא היה בשל עדיין.
אנשים ששמעו על הרעיון הרימו גבה "מה פתאום להוציא PM החוצה?״, ״איך מישהו מחוץ לחברה יוכל להבין את המוצר שלי?״ ועוד. יכולנו לשבת ולחכות שהשוק יבשיל. זה לא היה קורה.

מה שגרם לשוק להבשיל ולהבין את הצורך והערך בשירות היה אך ורק העבודה שלנו.
כמו עם כל מוצר, התחלנו עם לקוחות early adopters שהשכילו להבין בשלבים מוקדמים את הערך של השירות, השתמשנו במתודולוגית lean כדי להקשיב לשוק, להבין מה באמת הלקוחות צריכים. בנינו מוצר מצוין, הוכחנו את הערך, שיווקנו ללקוחות שונים, וגם כשהיה קשה לא הפסקנו לרגע להמשיך ולקדם את המוצר, שאנחנו מאמינים בו, ולבנות אותו כך שיענה הכי טוב על צרכי השוק.

אם יש לכם רעיון למוצר חדש שאתם משוכנעים שיש לו צורך אמיתי, אבל אתם לא בטוחים אם השוק בשל או לא – אל תתלבטו – תבנו את המוצר.
תשתמשו במתודולוגיות lean כדי לחזק את ההבנה שלכם על הצרכים האמיתיים של השוק, ותשמרו על מקצועיות ומצוינות לאורך כל הדרך.
אם זיהיתם בעיה אמיתית ונתתם לה מענה נכון, והשקעתם בשיווק הנכון – השוק יבשיל!